Na czym polega karboksyterapia?
Karboksyterapia to zatwierdzona przez FDA terapia z zastosowaniem dwutlenku węgla, stanowiąca istotny przełom w medycynie estetycznej ze względu na szeroki wachlarz zastosowań i dużą skuteczność.Dwutlenek węgla można uznać za czynnik terapeutyczny o charakterze ekologicznym, ponieważ stale występuje on w ludzkim organizmie. Jest gazem, który odpowiada za regulacje przepływu krwi i rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu odpowiednich dawek medycznego dwutlenku węgla. Rozchodzenie się gazu w tkankach sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki czemu komórki ciała są dotlenione, odżywione, a co za tym idzie, skóra wygląda lepiej. Co więcej, najczulsze na karboksyterapię są komórki tłuszczowe — wprowadzony pod skórę dwutlenek węgla powoduje rozpad tłuszczu, czyli tzw. lipolizę.
Po wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla następuje wazodylatacja, czyli etap rozszerzania naczyń. Krew zaczyna szybciej przepływać i zwiększa się stężenie tlenu w pobliżu miejsca poddanego zabiegowi. Wówczas powstają nowe naczynia krwionośne, a te zwężone zostają udrożnione. Dzięki temu miejsce poddane karboksyterapii zostaje intensywnie dotlenione.
Karboksyterapia sprawia, że następuje gwałtowne uwalnianie atomów tlenu, które łączą się z dwutlenkiem węgla w hemoglobinie. Obecność enzymu anhydrazy węglanowej i wody sprawia, że CO2 jest rozkładane. Reakcją skóry na iniekcję dwutlenku węgla jest powstanie stanu zapalnego, co z kolei prowadzi do produkcji kolagenu i elastyny. Złogi tłuszczu zaczynają być też rozbijane.
